- Itinerář 1969
- Itinerář 1973
- Itinerář 1974
- Itinerář 1993
- Itinerář 1998
- Itinerář 1999
- Itinerář 2002
- Itinerář 2006
- Itinerář 2007
- Itinerář 2009
CN-69 Tuto cestu jsem nazval “Cestou z nutnosti,” abych si jejim absolvovanim dokazal, ze zustat v cizine po Sovetske invazi bylo pro me cestovani spravne.
Termin cesty: 2.4. – 11.8.1969
PROGRAM:
Odjel jsem vlakem ze Svycarska pozde vecer 2.4. Pristi rano, 3.4., jsem z nej vystoupil ve FRANCII, a to v Parizi, kde jsem stravil 4 dny prohlidkou pametihodnosti mesta a navstivil i Versailles. Pres noc jsem jel vlakem do LUCEMBURSKA, kde jsem byl casne rano 7.4. Zde jsem byl cely den. Dalsi noc jsem odtud letel na ISLAND. Tam jsem stravil 8. a 9.4. a navstivil hlavni mesto Reykjavik a Selfoss. V noci z 9. na 10. 4. jsem letel do New Yorku ve SPOJENYCH STATECH AMERICKYCH. V pristich 4 mesicich jsem jezdil autobusy po Americe a navstivil tato mista: New York, NY; Philadelphia, PA; Washington, DC; Niagarske vodopady, NY; Cleveland, OH; Chicago, IL; Kansas City, KS; St. LOUIS, MO; Huntsville, AL; Chattanooga and Koxville, TN; Great Smoky Mountains, NC; Jacksonville, Cape Canaveral, Miami, Key West, St. Petersburg, vsechny na FL; New Orleans, LA; San Antonio and El Paso, TX; Tucson, Phoenix and Grand Canyon v AZ; Gallup, White Sands, Albuquerque, Santa Fe and Taos vsechny v NM; Denver, CO; Cheyenne a Yelowstone National Park ve WY; Salt Lake City, UT; Reno a Las Vegas, NV; San Francisko, Los Angeles, San Diego a Eureka v CA; Seattle, WA.
Cestovni kancelar: Zadna nebyla pouzita, ale dostal jsem mnoho cennych rad ze studentske cestovni kancelare v Curychu ve Svycarsku, ktere jsem behem cesty pouzil. Abych si v te dobe nezavrel moznost vratit se zpet do Ceskoslovenska, vyzadal jsem si a dostal cestovni dolozku k ceste do USA.
Ucast: Cestoval jsem zcela sam jen s velmi zakladni znalosti anglictiny a presto jsem nezaznamenal nejake velke potize. V Evrope jsem cestoval vlakem, na Island a do USA jsem letel letadlem a po USA jsem cestoval autobusem. V Parizi jsem spal ve studentske koleji, na Islande v ubytovne Armady Spasy a v USA vetsinou ve YMCA ci pri nocnich jizdach autobusem.
Alb-73 Cesta zapadni casti USA a provincii Alberta v KANADE
Termin cesty: 1.9. – 14.9. 1973
PROGRAM:
Tato cesta byla podniknuta mym autem Ford Mustangen 67 zapadni casti USA, ktera zacala ve state Kalifornie (v Los Angeles), pokracovala statem Nevada (se zastavkou v Las Vegas), Utahem (se Salt Lake City), Wyomingem (s Yellowstone Parkem) do Montany (s Glacier Parkem) mezi 1.9. az 6.9. Odtud pokracovala do KANADY a jeji provincie Alberty (s navstevou mest Calgary, Edmontonu a k tomu Jasperu a Banffu v kanadskych Horach skalistych) v obdobi od 6.9. do 11.9. Navrat byl pak americkymi staty Idaho, Nevada a Kalifornia (s Mrtvym udolim zpet to Los Angeles) mezi 11.9. az 14.9. 1973.
Cestovni kancelar: zadna nebyla pouzita, cestovali jsme mym autem a spali v motelech.
Ucast: Cestoval jsem s kamaradem Frank Z. (Aramisem).
BC-74 Cesta zapadnimi staty USA do KANADY a jeji provincie Britska Kolumbie
Termin cesty: 31.8. – 16.9.1974
Cesta mym autem Ford Mustangem 67 zapadnimi staty USA zacinajici ve state Kalifornie (ve Viste u San Diega, jizda na sever pres Los Angeles a mijici San Francisko do Red Bluffu, Mt. Lassen parku a Mt. Shasta). Cesta pokracuje ve state Oregon (s Crater Lake, Portlandem, rekou Kolumbie s Bonnavillskou prehradou) do statu Washington (navstivit Svetovou vystavu ve Spokane a dale k prehrade Grand Coulee a North Cascade narodniho parku) vse mezi 31.8 a 7.9.
Odtud to KANADY a jeji provincie Britska Kolumbie (s prohlidkou mesta Vancouver, ostrova Vancouver a na nem hlavniho mesta provincie, Victoria, a jeji slavne botanicke zahrady Butchart Gardens) to mezi 7.9 az 11.9. Navrat do USA a to statu Washington (jizda podel pobrezi a navsteva Olympijskeho parku). Pak podel celeho pobrezi statu Oregon do Kalifornie (s mestem Eurekou a zpet na jih statu do Visty) mezi 11.9 az 16.9.1974.
Cestovni kancelar: zadna nebyla treba, jeli jsme mym autem a spali v motelech
Ucast: Cestoval jsem s kamaradem Frank Z. (Aramisem).
SP-93SOUTH PACIFIC (Florida, CHILE, Velikonocni ostrov, Pitcairn ostrov, Francouzska Polynesie)
Termin cesty: 17.3. – 6.4. 1993
PROGRAM:
Dne 17.3.1993 brzy rano me veze spolupracovnik na letiste do San Diega. Letadlem Delta Airlines letim pres Dallas Ft. Worth do Jacksonville na Floride, kam priletam odpoledne. Veceri v restauraci mam s personalem prodejniho oddeleni Monitoru, pro ktery vsichni pracujeme. Den nato jedu s jednim z nich podel vychodniho pobrezi Floridy se zastavkou u “Pevnosti sv. Augustina” do Melbourne. Odpoledne navstevujeme jednoho zakaznika Monitoru. Vecere se zastupci Monitoru.
Dopoledne 19.3. zastavky u 3 dalsich zakazniku. Tim koncim praci pro Monitor. V poledne si pujcuji auto od AVISe a jedu do Orlanda. Pozdeji odpoledne navstevuji “Epcot Center” s pavilony ruznych zemi. Pres noc v hotelu.
20.3. jedu do “Kennedy Space Center” na poloostrove Canaveral. Pak po dalnici 95 na jih do Miami. Po causeway do Miami Beach. Po zapadu slunce vracim u letiste auto do AVISu. Pozdeji nastupuji do letadla Lan Chile, kterym letim pres Caracas do Santiaga v Chile.
Čti dál
HAW-98 Hawajske ostrovy (USA)
Termin cesty: 4.2. – 10.2. 1998
PROGRAM:
Aramis priletel vcera vecer do San Diega, kde jsem ho vyzvedl a vzal do Visty. Rano 4.2. 1998 jedeme mym Mustangem 67 na letiste do San Diega. Nechavame auto v dlouhodobe garazi u letiste. Pak nastupujeme do letadla United Airlines k letu do Los Angeles. Tam presedame do dalsiho letadla United a letime do Kahului na ostrove Maui na Hawajskych ostrovech. (USA). V letadle podavaji obed. Po skoro 6ti hodinach letu z Los Angeles nase letadlo pristava na Maui ve 14 hod. mistniho casu. Na letisti jsme privitani kvetinovym lei (vencem).
V Alamo si bereme auto, Chevrolet Cavalier Jedeme do hotelu “Royal Lahaina Resort.” Po 16 hod. se jdeme podivat do mesta. Pristi den, 5.2., jedeme k sopce Haleakala, ktera dominuje ostrovu. Po 105 km prijizdime 3 tisicovemu vrcholu. Je tu turisticky center. Po hodine zde stravene jedeme dolu. Na obed se zastavujeme v meste Kahului. Pak objizdime zapadni cast Maui proti smeru hodinovych rucicek s nekolika zastavkami na fotografovani. Do 18 hod. jsme zpet v hotelu. Den nato jedeme po pobrezi severni a vychodni casti ostrova az do Hana, kde obedvame. Je tu velmi prijemne. Pak se vracime stejnou cestou zpet do naseho hotelu v Lahaina.
Čti dál
AI-99 USA (New York), Gibraltar (UK), Madeira (PORTUGALSKO), Kanarske ostrovy (SPANELSKO), KAPVERDSKE OSTROVY, ostrovy Ascension, Sv. Helena, Tristan da Cunha, Jizni Georgie a Falklandske ostrovy (vsechny VB), ARGENTINA
Termin cesty: 11.10. – 29.11.1999 (cely zajezd 50 dni, plavba 45 dni)
PROGRAM:
Pozde odpoledne 11.10. 1999 jedu autem pujcenym od Budgetu z Visty na letiste do Los Angeles. Tam nastupuji do TWA letadla do New Yorku. Priletam pristi den brzy rano. Do odletu dalsiho letadla mam 12 hod. Autobusem a podzemni drahou jedu na 34 ulici. Zde navstevuji “Empire State Building” a fotografuji New York z jejiho 86. patra. Po 5.avenui a 42. ulici jdu do “Grand Central Station.” Odtud k budove OSN.” Po 47. ulici k “Rockefeller Center” a pak na “Time Square” mezi 42. a 47. ulicemi. Potom se vracim na letiste JFK. Vecer odletam letadlem British Airways (BA) na letiste Londyn Gatwick.
Po 7-mi hodinach letu pristavam brzy rano 13.10. na letisti Londyn Gatwick (VB). Brzy jsem v jinem BA letadle leticim 2,5 hod. do Gibraltaru (VB). Z letiste jsme odvezeni do hotelu. Sdilim pokoj se 76tiletym Filipino-Americanem, ktery hodne cestoval. Odpoledne jdu na prochazku po meste. Britska kolonie Gibraltar je zajimave místo. 6km delky a 1km sirky je vyplneno vapencovou horou. Dalsi den je vylet autobusem na “Skaly,” (Gibraltaru). Vapencova hora je plna jeskyni od krapnikovych po obranne, nektere navstevujeme. Lanovkou jedeme k vrcholu Gibraltaru. Opice “Barbary Macaque” jsou vsude. Pozdeji odpoledne nastupujeme na ruskou lod “Lyubov Orlova”, ktera vyplouva na svoji pout po Atlantskem oceane.
Nasledujici dva dny travime na oceane. “Lyubov Orlova” byla nakladni lodi. Behem jeji cesty po Atlantskem oceane je prestavovana na lod s pasazery. Takze ne vsichni maji kabiny, za ktere platili, od prvniho dne. Ja sdilim kabinu s tim Filipincem. Majitel lodi jede s nami. Posadka a zamestnanci hotelu jsou Rusove. Tri Kanadane od Marine Expedition ridi nasi expedici a tri prednasejici jim pomahaji. Prednasky zacinaji hned.
Čti dál
AF-02 Tento zajezd byl do srdce Zapadni Afriky s Mali, Burkina Faso a Beninu v autech s pohonem na vsechna ctyri kola
Termin cesty: 27.2. – 20.3.2002
PROGRAM:
Dne 27.2. jedu autem z pujcovny z Visty na letiste do Los Angeles (LAX), odkud letadlem pres noc do New Yorku (kde navstevuji Americke prirodopisne museum v Center parku). Pak dalsim nocnim letadlem do FRANCIE, kde jsem 1.3. (prohlidka stredu Parize). Nasleduje odpoledni let do Bamaka v MALI. Mezi 1.3. a 8.3. navstevujeme v teto zemi: Timbuktu (let tam, mame Modreho muze pouste, Tuarega, za pruvodce a jizdu na velbloudech v pousti). Let do Mopti (plavba v clunu na rece Niger). Odtud v autech s pohonem na vsechna ctyri kola do Djenne (asi nejzajimavejsi mesto v Mali). Dale jsme stravili tri dny prohlidkou nezapomenutelne zeme Dogonu. Posledni mesto v Mali bylo Segou. Dne 8.3. prekracujeme hranice do BURKINA FASO (drive Horni Volta), kde jsme pak az do 14.3. a pri tom navstevujeme mesta Bobo Dioulasso, Banfora, Gaoua, mistni vesnice a hlavni mesto Ouagadougou. Dne 14.3. vjizdime do posledni a treti zeme nasi cesty, BENIN (drive Dahomey). Toto je vudu kraj s fascinujicimi vesnicemi a kralovskou historii. Zastavujeme se v mistech jako Natitingou, Abomey (kralovske sidlo), Cotonou (nejvetsi mesto), Quidah (s vudu museem) a jezero Nokoue s lidmi zijicimi v mestech na pilotech. Pozde vecer 19.3. let pres noc do Parize a odtud pres New York do LAX a autem z pujcovny domu do Visty, kde 20.3.
Cestovni kancelar: Spector Travel of Boston
Ucast: Celkem 7 ucastniku v Mali, 6 v Burkina Faso a 4 v Beninu. Africky pruvodce byl s nami ve vsech trech zemich. Dve auta s nahonem na vsechna 4 kola s dvema ridici v prvnich dvou zemich a jedno auto a jeden ridic v te posledni.
P-06 Zajezd do Persie (Iran) s zastavkami v New Yorku a Istanbulu
Termin cesty: 17.4. – 12.5. 2006
PROGRAM:
Dne 17.4. v poledne jedu autem z pujcovny z Visty na letiste v Los Angeles. Odtud letim do New Yorku, kde jsem velmi brzy rano pristi den. Vetsinu dne travim prohlidkou Central parku, Lincoln centra, radnice a Brooklynskeho mostu. Vecer odletam do Istanbulu v TURECKU (zde se jdu projit do stredu mesta a navstevuji Modrou mesitu). Nocnim letadlem do Teheranu v IRANU, jehoz puvodni jmeno bylo Persie. Tady jsem casne rano 20.4.
Toto rano pokracuji se dvema dalsimi cestovateli letadlem do Mashad-u v severovychodni casti zeme. Vetsinu 3 dnu venujeme prohlidce tohoto svateho mesta Siitu a jeho okoli (predevsim svatyni Imama Rezy a karavanseraje na Hedvabne stezce). Pak letime zpet do Teheranu, kde se k nam pripojuji dalsi spolucestovatele. Den je vyplnen prohlidkou tohoto hlavniho mesta Iranu, ve kterem zije snad 15 milionu lidi. Navstevujeme palacovy complex Saadabad, museum kralovskych sperku a museum kobercu.
Čti dál
HAW-07 Hawajske ostrovy (cast USA) a KIRIBATI
Termin cesty: 14.4. – 25.4.2007
PROGRAM:
14.4. 2007 jedeme se sestrou a jejím manželem autem z AVIS-u z Visty na letiste do San Diega. Odtud letime 5 hod. a 20 min. letadlem Hawaiian Airlines do Honolulu na ostrove Oahu v americkem state Hawaj.. Přistáváme ve 13 hod. mistniho casu. Taxi nás veze k lodi “Norwegian Wind” (55k tun). Zarizuji výlety a Mirka a Karel prohlížejí loď. Brzy vyplouvame a opoustime pristav v Honolulu.
Rano druheho dne pristavame v Hilo na Velkem ostrove, nejvetsi ostrov Hawajskych ostrovu. Prvni vylet je “Volcanoes National Park Odyssey”. Zastavujeme u Macadamia Nut Company. Pokracujeme k sopce Kilauea. Objizdime krater sopky, prochazime po lave z erupce v roce 1982 a navstevujeme 500 let stary lavovy tunel. Posledni zastavka je v prodejnim centru v Hilo. Po 15 hod. jsme zpet na lodi. Vecer travime sledovanim predstaveni s kouzelnikem.
Čti dál
CNA-09 KANADA, USA, Gronsko (DANSKO), ISLAND, Skotsko (VB), HOLANDSKO, IRSKO, VELKA BRITANIE, Wales (VB), Faorske ostrovy (Dansko)
Termin cesty: 15.7. – 31.8. 2009 (cely zajezd 48 dni, z toho cesta lodi 42 dni)
PROGRAM:
Vecer 15.7. 2009 odjizdim z Visty autem od Hertze na letiste do Los Angeles. Tam nastupuji do letadla United Airlines (UA) do Chicaga, kde menim letadlo za jine od UA do Montrealu. V Montrealu v KANADE pristavam 16.7. Autobusem do hotelu.
17.7. si prohlizim Montreal pesky. Od hotelu jdu do pristavu na rece St. Lawrence (Vavrince), identifikuji misto, kde bude moje lod zitra. Dale se zastavuji u basiliky Notre Dame. V chuzi pokracuji kolem brany cinske ctvrti. Nakonec natacim videem katedralu Marie-Reine du Monde.
Dopoledne 18.7. jedu taxikem k me lodi Holland America “Maasdam.” Odpoledne se seznamuji s lodi, zapisuji se na vylety a vse fotografuji.
Rano 19.7. pristava “Maasdam” v meste Quebeku. Ucastnim se vyletu z lodi po meste. Jedeme k hotelu “Fairmont le Chateau Frontenec,” dale parkem a kolem dulezitych budov. Do obeda jsme zpet na lodi. Odpoledne jedu bezplatnym autobusem na individualni prohlidku Quebecku. Mimo ruzna jina mista navstevuji jiz zmineny hotel, ktery vevodi mestu. Pozdeji sestupuji po schodisti do stareho mesta. Pristi den travime plavbou po rece. Jsem pozvan na obed s kapitanem lodi.
Čti dál