- Jižní Korea
- Tchaj-wan
- Filipíny
- Nepál
- Srí Lanka
- Izrael
- Kambodža
- Vietnam
- Laos
- Myanmar
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Katar
- Kuwait
- Bahrain
- Thajsko
- Sýrie
- Jordánsko
- Libanon
- Iran
- Jemen
- Tadžikistán
- Turecko
- Turkmenistán
- Uzbekistán
- Kyrgyzstán
- Indie
- Bangladéš
- Bhútán
- Malajsie
- Brunej
- Arménie
- Azerbajdzan
- Gruzie
- Saúdská Arábie
- Mongolsko
- Singapur
- Východní Timor
- Severní Korea
- Irák
- Afganistán
- Pakistán
- Japonsko
- Okinawa dep. Japonsko
- Palestine dep. Israel
- Hong Kong dep. China
- Irian Jaya dep. Indonesia
- Kashmir dep. Indie
- Macao dep. China
- Nakhichevan dep. Azerbajdžán
- Sibiř dep. Rusko
- Sikkim dep. Indie
- Tibet dep. China
- Indonésie
- Čína
- Abcházie dep. Gruzie/Rusko
- Kazachstán
sobota 16. března 2013 – Babylon, IRAK
Se skupinou 15ti odhodlaných cestovatelů jsem na 14ti denní cestě po Iráku. Těžiště našeho zájmu jsou na jedné straně vykopávky starobylých kultur v jižní Mezopotámii a na druhé svatá místa Šítů mezi Basrou a Bagdádem. Po ranní prohlídce Karbaly, jednoho ze svatých měst Šítů, je na programu perla starověké Mezopotámie, Babylon.
Při příjezdu k vykopávkám Babylonu, míjíme jeden z četných Sadamových paláců stojícím na umělém kopci nad jeho areálem. Ve 13:35 hod. zastavujeme u strážní budky. Po deseti minutách vysvětlování dostáváme povolení ke vstupu k památkám. Na parkovišti, kde vystupujeme z autobusu, potkáváme Francouze, které jsme jako jediné turisty v této zemi mimo nás viděli v Nasiriyi. Slunce svítí skrz opar tvořený jemným pískem poletujícím ve vzduchu.
Do areálu Babylonu vstupujeme velkou branou, vybudovanou v roce 1958. Ta připomíná původní “Bránu bohyně Ištar” (Ishtar Gate), která však kdysi stála v jiném místě města. Němci na začátku 20 st. rozebrali originál brány a převezli do musea v Berlíně, kde ji znovu sestavili. Tam jsem ji viděl při návštěvě Berlína v roce 2003. Za touto novou bránou je Sadámem vybudovaný imaginární Babylon (makebelieve Babylon) postavený na skutečných základech tohoto města. Dle archeologa Geoff-a Emberling-a z jedna americké university, který nás provází, Sadamův Babylon nemá historickou cenu, neboť nikdo neví, jak skutečně stavby původně vypadaly.
Čti dál
TK-12 TURECKO, Kurdistan (cast IRAKU)
Termin cesty: 7.5. – 28.5.2012
PROGRAM:
V poledne 7.5. 2012 odletam letadlem s Turkish Airlines z Prahy do Istanbulu v TURECKU, kde pristavam odpoledne. Van me veze do hotelu v centru mesta. Setkavam se s ostatnimi ze skupiny.
Pristi rano odletame z Istanbulu do vychodniho Turecka do mesta Erzurum. Autobusem do naseho hotelu mimo mesto. Poznavaci cesta mestem zacina pred polednem. Navstevujeme “Grand Mosque,” madrasu a kralovske hrobky. Po obede vidime dalsi mesity, museum a karavanseraji “Tas Hani.” Posledni zastavka je v obchode s klenoty.
Rano 9.5. jedeme z Erzurum divokymi horami do mesta Kars pobliz armeskych hranic. Prijizdime pozde odpoledne. Rusti carove a Ottomansti Turci se zde setkali ve ctyrech valkach. Nektere domy v Karsu byly postaveny Rusy a jine Turky. Navstevujeme kostel “Apostolu” prestaveny na mesitu. Nad mestem je pevnost. Ulice mesta jsou plne lidi, a to predevsim mladych. Pres noc jsme zde v hotelu.
Po odjeti z Karsu pristi den si prohlizime vykopavky “Ani.” Pred 1000 lety bylo Ani hlavnim mestem Armenie. Bylo zniceno zemetresenim. Po obede navstevujeme doly na sul. Pod slavnou horou Ararat projizdime mestem Igdir. Odtud do nedalekeho mesta Dogubayazit, v jehoz blizkosti si prohlizime palac Ishak Pashi. Pak do hotelu ve meste.
Čti dál
IQ-13 IRAK
Termin cesty: 8.3. – 21.3.2013
PROGRAM:
Vecer 8.3.2013 odletam z Prahy do Istanbulu v Turecku. Pripojuji se ke skupine turistu. Mame problem dostat se do letadla do Iraku, protoze nase skupina nema v pasech viza do te zeme. V posledni chvili vsak nastupujeme. V Basre v IRAKU pristavame rano 9.3.
Tentyz den s vojenskym doprovodem navstevujeme soutok rek Eufrat a Tigris. Pozdeji si prohlizime mesto Basra a jsme ubytovani v hotelu. Dalsi den navstevujeme sumerske mesto Ur s jeho znamym zigguratem. Odtud do mesta Nasiriya, kde jsme v hotelu 3 noci. Rano podnikame plavbu na clunech v mocalech, ktere se Saddam Hussein snazil vysusit, aby zastavil vzpouru tamnich Arabu. O den pozdeji navstevujeme s arabskym archeologem vykopavky v Nigirisu, kde Francouzi kopali v 1887-8. Odpoledne prijizdime do Lagash-e. Je to pole pokryte strepy keramiky. Muzeme si je prohlizet, ale pak nechat na miste. Konecne opoustime Nasiriyi, abychom si prohledli dalsi staroveke vykopavky mesta Uruku. Vetsina z nas splha na zdejsi ziggurat. Do vecera se presunujeme do svateho mesta Siitu Najaf. Zde a ve vsech svatych mestech musi nase zeny nosit habit, abaija, ktery je kryje od hlavy az k chodidlum. Rano navstevujeme nedaleke svate mesto Kufa. Odpoledne jsme zpet v Najafu, abychom si prohledli svatyni s hrobem Aliho, pribuzneho Mohameda. Ali byl pricinou rozdeleni Muslimu na Sunny a Shiity.
Čti dál