neděle 2. října 1988 – Ayers Rock / Uluru
Budík v Yulara Resortu mě budí v 5:30 hod. Odjezd k Ayers Rocku (Uluru pro austalské domorodce) je v 7 hod. Slunečno. Obloha je čistá. Autobus zastavuje po 25ti min. pod Ayers Rockem, a to v místě, kde začíná řetěz, s jehož pomocí lidé šplhají na tu skálu. Tato skála je velmi příkrá, avšak všude jinde jsou stěny Ayers Rocku prakticky kolmé. Lidé podél toho řetězu připomínají proud mravenců. Ayers Rock je 3.6 km dlouhý a nad rovným terénem vystupuje do výšky 348 m. Snad 2/3 skály je ukryto pod zemí. Má to být největší skála na světě.
Začínám šplhat v 7:30 hod. Zatím, i přes příkrý svah, to není nad mé síly. V 1/3 výstupu, začínám mít obavu, jak zvládnu sestup. Pohled dolu k úpatí hory mě straší. Chvíli sedím na zemi a uvažuji, co dělat. Rozhoduji se, že raději sestoupím z této výšky, než později z vyšší. Brzy však zjišťuji, že sestup je celkem snadný. Po sestoupení asi do poloviny předešlého výstupu dělám nové rozhodnutí, že přece jenom na tu slavnou horu vylezu. Myslím však, že jsem vyplýtval část energie a už se mi tak dobře nevystupuje. Navíc díky příkrosti Rocku je člověk hodně předkloněný, pohybuje se téměř v podřepu a brzy ho bolí kolena. Ke konci řetězu, který vede až na plošinu na vrcholu, mám pocit, že mně kolena úplně změkla. Výstup trval 40 min. Chvíli se nemohu na nohy ani postavit. Sedím na zemi a pozoruji lidi jdoucí víceméně po rovině někam ke středu hory, kde je snad triangulační bod. Překvapují mne staří Japonci a Japonky, pro které (alespoň se mi zdá) není výstup na Ayers Rock žádný problém. Na začátku mého výstupu byla příjemná teplota, ale ta se zvyšuje každou minutou. V 8:20 jsem natolik odpočatý, že se vydávám na cestu zpět. Sestup jde dobře, dole jsem po 20 minutách.
Čti dál
DU-78/79 DOWN UNDER ZAJEZD (dolu pod rovnik)
Termin zajezdu: 14.12.1978 – 7.1.1979
PROGRAM:
Let z Los Angeles v Kalifornii pres Honolulu na Hawaiskych ostrovech na
FIJI – (3 dny, Nadi, Lautoka s autobusovou prohlidkou ostrova Viti Levu a den lodi na ostrov Molololailai), let na
NOVY ZELAND – (13 dnu, cesta autobusem po Severnim a Jiznim ostrove s navstevou na Severnim ostrove: Auckland, Waitomo / jeskyne se svetelkujicimi cervy, Rotorua / let nad sopkami, Palmerston North, Wellington, trajekt do Pictonu na Jiznim ostrove: Greymouth, Haast, Queenstown, Milford Sound, Omarama, let nad Jiznimi Alpami, Christchurch), let do
AUSTRALIE – (5 dni, Melbourne, Canberra, Sydney s prohlidkovymi zajezdy a lety mezi mesty), let na Tahiti pres Auckland (Novy Zeland)
TAHITI (Francie) – (2 dny na ostrove, cesta autobusem kolem ostrova) a let do Los Angeles a San Diega v Kalifornii.
Cestovni kancelar: Brandon Tours (May Company Travel)
Ucast: 20 cestovatelu (vc. Aramise), vedouci z Brandon Tours, ridici autobusu a mistni pruvodci
AUS-88 Moje druha navsteva Autralie a prvni, kterou jsem tam podnikl sam.
Termin cesty: 15.9. – 9.10.1988
PROGRAM:
Dne 15.9. odjezd vlakem z Oceanside do Los Angeles a shuttle na LAX. Odtud letadlem Qantas pres Honolulu na Hawajskych ostrovech do AUSTRALIE, kde diky 180 poledniku 17.9. Mezi 19.9. a 9.10. jsem navstivil tato mista v Australii: Cairns, Queensland (cesta do Kuranky vlakem a cesta lodi na ostrovy Fitzroy a Green), let do Brisbane, Queensland (s navstevou EXPO 88 a Gold Coast s mistni cestovni kancelari), pak let pres Sydney a Melbourne do Hobartu na Tasmanii (vylet do Port Arthur-u), let do Melbourne, Victoria (prohlidka mesta), let do Perth-u v Zapadni Australii (a zajezd busem do Fremantle), let do Adelaide v Jizni Australii. Odtud autobusem pres noc do Alice Springs v Novych Teritoriich
(tam prohlidka s cestovni kancelari a vyjizdka mimo mesto ke skupine aborigines). Pokracovani autobusem ke skupine hor zvanych Olgas a Ayers Rock-u, na ktery jsem vysplhal. Navrat na jih se zastavkou na den v Coober Pedy, kde se nachazeji opaly. Pak do Adelide v Jizni Australii (odkud vylet autobusem do Hahndorf-u a Barossova udoli). Let do Sydney v Novem jiznim Walesu (prohlidka mesta a zajezd do Modrych hor). Dne 9.10. ze Sydney pres Tahiti do LAX, odkud shuttle a vlak do Oceanside.
Cestovni kancelar: Ceska cestovni kancelar pana Macha v Los Angeles zaridila vsechny me lety do, v a z Australie. Ja jsem si zaridil ubytovani a autobusove zajezdy na miste.
Ucast: Cestoval jsem sam.
AUS-92 Moje treti navsteva Autralie a druha samostatna cesta do te zeme.
Termin cesty: 1.10. – 19.10. 1992
PROGRAM:
Dne 1.10. vlakem z Oceanside do Los Angeles, pak shuttlem na letiste LAX odkud let spolecnosti Qantas pres Hawaiske ostrovy do AUTRALIE, kde (po 180 poledniku) 3.10. Mezi 3. a 19.10. jsem navstivil: Cairns, Queensland (snorkeling na Barrier utesu a navsteva ostrova Green). Pak let do Darwin-u, Nova territoria (vylet do narodniho parku Kakadu), let do Perth-u v Zapadni Australii (navsteva Fremantle a Narodniho parku Pinnacles), let do Adelaide v Jizni Australii (vylet k rece Murray), let do Melbourne ve Victorii (s cestou do Echuca na rece Murray), let do Canberry, hlavniho mesta Australie, a let do Sydney v Novem jiznim Walesu (vetsinou prohlidka mesta a vylet do Hunters’ udoli). Dne 19.10. let bez pristani (13 hod) ze Sydney do LAX. Shuttle a vlak zpet do Oceanside.
Cestovni kancelar: Cestovni kancelare May Co. Travel a Qantas mne pomohly s lety do a z Australie a Ansetu pro lety uvnitr zeme.
Ucast: Cestoval jsem sam.
SP-12 Jizni Pacific (FIJI, AUSTRALIE, NAURU, SAMOA, Americka Samoa, TUVALU)
Termin cesty: 1.11. – 22.11. 2012
PROGRAM:
Dne 1.11. odpoledne jedu autem z pujcovny z Visty na letiste do Los Angeles. Odtud letadlem do Nandi na FIJI. Diky datovemu poledniku pristavam v Nandi casne rano 3.11. Travim den na letisti a vecer pokracuji v letu do Brisbane v AUSTRALII. Tam spim jednu noc a dalsi den si prohlizim mesto.
Po pulnoci 5.11. odletam z Brisbane na ostrov NAURU, kam priletam dopoledne. Jsem odvezen do hotelu. Na Nauru travim 2 dny. Jeden z tech dnu podnikam turu po ostrove, kde ma Australie imigracni tabor. Odpoledne 7.11. se vracim letadlem do Brisbanu a meho hotelu. Behem dalsich 3 dnu pokracuji v prohlidce mesta. Vecer 10.11. letim do Nandi na Fiji.
Pristi den casne rano jedu z Nandi do Sonaisali Resortu. Posledni faze cesty je na clunu na ostrov, kde ten resort je. Travim 3 dny v tomto tropickem raji. Pozde odpoledne 13.11. letim z Nandi na Fiji do mesta Apia na SAMOE. V pristich 3.5 dnech si prohlizim Samou a podnikam jednodenni vylet letadlem do nedaleke AMERICKE SAMOY. Dne 17.11. letim z Apia pres Nandi do hlavniho mesta Fiji, Suva. Behem 2 dnu si prohlizim mesto a jeho okoli.
Dne 20.11. letim ze Suvy na Funafuti atol v ostrovni zemi TUVALU. Pristavam tam pred polednem. Mistni obcan me veze do dosti primitivniho hotelu. Ve 2 dnech na atolu prochazim vesnicku, fotografuji, kupuji nekolik znamek Tuvalu a travim cas v peknem hotelu, ktery je mistem, kde se schazeji cizinci, kteri sem prijeli sluzebne. Mel jsem si zaridit ubytovani v tomto hotelu. Atoly Tuvalu budou negativne ovlivneny, zvysi-li se hladina oceanu, nebot ostrovy jsou jen par metru nad nynejsi hladinou.
Odpoledne 22.11. odletam z atolu Funafuti do Suvy na Fiji. Odtud pak letim napric ostrovem Viti Levu do Nandi. V Nandi nastupuji do letadla leticiho do Los Angeles. Priletam v poledne tehoz dne diky 180 poledniku. U Hertze si beru auto, kterym jedu domu do Visty.
Cestovni kancelar: Cely zajezd jsem si zaridil pres internet sam.
Ucast: Cestoval jsem sam.
DU-16 Down Under (Australie, Indonesie a Novy Zeland) (dolu pod rovnik)
Termin cesty: 14.10. – 5.12.2016 (celkem 53 dnu)
Australia Cruise – současná pozice
PROGRAM:
Pozde odpoledne 14.10.2016 jedu autem z pujcovny z Visty na letiste v Los Angeles. Letadlo Boeing 747-400 spolecnosti Qantas odleta pred pulnoci. Po 13ti hodinach letu pristava brzy rano 16.10. (diky 180 poledniku) v Brisbanu, ve state Queensland v Australii. Pozdeji to rano me dalsi letadlo bere do Alice Springs v Northern Territory Australie. Zde travim 3 dny, pri kterych se opet seznamuji s mestem ve stredu Australie, kde jsem stravil nekolik dni v roce 1988. Pak 18.10. kratky let do Sydney, NSW, na 2.5 dne prohlidky na vlastni pest.
V poledne 20.10. nastupuji v Sydney na lod spolecnosti Holland America Maasdam (skoro 56k bruto tun, pres 1000 pasazeru a nejakych 600 clenu posadky) na 43 dnu plavby, pri ktere obeplujeme Australii a navstivime oba ostrovy Noveho Zelandu od Milford Soundu na jihozapade pres mista na vychodnim pobrezi az do Aucklandu na severu.
Australsky continent obeplouvame proti smeru hodinovych rucicek. Dny na mori se stridaji se zastavkami pri kterych navstevujeme Brisbane, ostrov Hamilton a Cairs v Queenslandu, Darwin v Northern Territory, ostrovy Komodo a Bali v Indonesii, mesta Geraldton, Fremantle, Perth a Albany v Zapadni Australii a Adelaide v Jizni Australii. Kvuli vysokym vlnam nemuzeme pristat na ostrove Kangaroo. Nasleduje Burnie na severu ostrova Tasmanie. (Tasmanie je jediny ostrovni stat Australie). Odtud do Melbourne ve state Victorie. Dne 18.11. koncime obepluti Australie v Sydney, NSW, ktere trvalo 29 dni.
Čti dál