Slovensko 1952,56,58,1961
TAT-52 - SLOVENSKO 1952 (v te dobe casti Ceskoslovenska) zajezd VYSOKE TATRY Termin cesty: 8.8. – 16.8.1952 PROGRAM: Cesta vlakem pres noc z Chrudime, Ceskoslovensko pres Pardubice do Smokovce ve Vysokych Tatrach na Slovensku. Tyden pesi tury v horach. Vlakem zpet pres noc do Chrudime. Cestovni kancelar: nebyla pouzita Ucast: Cestoval jsem s rodici ------------------------------------------------------------------- CMS-56 - Cyklisticka cesta po Ceskoslovensku (Cechach, Morave a Slovensku) Termin cesty: 23.7. - 3.8. 1956 PROGRAM: Dne 23.7. odjizdime na kolach s Aramisem z Chrudime, nyni v CESKE REPUBLICE, do moravskeho Blanska, kde se k nam pripojuje nas pritel Athos. Spime pod stanem v lese pobliz jeskyne Macocha. Dalsi den, po prohlidce Macochy, jedeme do mesta Buchlovice, odkud vyrazime na prohlidku zamku. Spime opet v lese u zamku Buchlov. Pristi rano jedeme do lazni Luhacovice, kde zcela nahodne potkavame naseho cestinare ze ZUS z Pardubic. Odpoledne pokracujeme v jizde na kolach pres Vizovicke vrchy k slovenske hranici, kde spime opet pod stanem. Hranici na SLOVENSKO prekracujeme 27.7. a jedeme do Puchova. Zatacime k jihu podel reky Vah a do vecera prijizdime do Trencina. Stan stavime mimo mesto mezi poli na mezi. Den na to pokracujeme k jihu a pozdeji splhame k ruinam Cachtickeho hradu. Stavíme stan za poradneho lijaku. Pristi rano navstevujeme museum hradu v Cachticich. Pokracujeme v jizde na jih do lazni Pistany a pozdeji dojizdime az k Trnave. Dalsi rano, kdy se citime unaveni dlouhou jizdou na kolach, mavame na nakladni auto, ktere nas bere do slovenskeho hlavniho mesta Bratislavy. Necitim se dobre, a tak travim odpoledne v turistickem arealu u reky pobliz mesta, zatimco Aramis a Athos si prohlizeji Bratislavu. Tento odpocinek me vylecil, takze jsme mohli vyrazit dalsi den z Bratislavy na sever. Ten den, 31.7., prekracujeme hranici zpet do (co je nyni) CESKA REPUBLIKA. Stavime si stan u jezer pobliz zamku Lednice. V noci jsme vsak stredem pozornosti mnoha komaru. Pristi rano si prohlizime zamek Lednice, a pak jedeme ke Kninicske prehrade u Brna. Po noci pod stanem v lese se loucime s Athosem, ktery odtud jede domu do Blanska. Aramis a ja cestujeme na kolach jeste dva dny. Pritom se zastavujeme a prohlizime hrad Perstejn. Pres Policku a Skutec se vracime do Chrudime, kde jsme 3.8. Cestovni kancelar: Zadnou jsme nepouzili. Vsechny noci jsme stravili pod stanem. Ucast: Cestoval jsem s kamarady ze ZUS (ucnovske skoly) v Tesle v Pardubicich, Aramisem a Athosem. ------------------------------------------------------------------ TAT-58 - Zajezd do Vysokych a Nizkych Tater na Slovensku Termin cesty: 26.7. - 3.8. 1958 PROGRAM: 26.7. jsme nasedli Aramis a ja do vlaku v Chrudimi a s presednutim v Pardubicich jsme pokracovali pres noc do casneho rano do Popradu na SLOVENSKU. Odtud do Tatranske Lomnice. Z ni v poledne lanovkou na Lomnicke pleso ve Vysokych Tatrach. Pozdeji jedeme dalsi lanovkou na Lomnicky stit (2,634 m). Spime ve spolecne mistnosti s jinymi turisty v chate u Lomnickeho plesa. Pristi den jdeme pesky pres Hrebenok, Zbojnickou chatu, Prelom, Polsky hreben a Slovansky Dom do stanoveho tabora pobliz Smokovce, kde prespavame. Den na to jdeme zpet k Slovanskemu Domu a odtud po Magistrale kolem Batizovskeho pleasa a po Osterve dolu k Popradskemu plesu. Pujcujeme si v tabore stan. Po prespani splhame na Rysy (2,500 m). Po vystupu se vracime k Popradskemu plesu a pokracujeme dolu na Strbske pleso. Den koncime ve Strbe a pronajimame si na noc pokoj. Tim koncime s Vysokymi Tatrami. Po dobrem spanku ve Strbe s pouzitim mistni dopravy jedeme do Liptovskeho Mikulase v udoli mezi Vysokymi a Nizkymi Tatrami, kde prohlizime museum. Jeste ten den se premistujeme (asi autobusem) do chaty pod nejvyssi horou Nizkych Tater, Chopokem (2,024 m). Dalsi den vyjizdime lanovkou na Chopok. Po navratu jedeme autobusem k Demenovskym jeskynim, ktere pak navstevujeme. Odtud se vracime k hlavni trati. Z Kralovan jedeme mistnim vlakem k Oravske prehrade. Spime ve stanovem tabore. Pristi den podnikame vylet lodi po jezere. Pozdeji vlakem zpet do Kralovan, kde nastupujeme do nocniho vlaku na zapad do Pardubic, presedame na vlak do Chrudime, kam prijizdime rano 3.8. Cestovni kancelar: Zadnou jsme nepotrebovali. Listky na vlak jsme prubezne kupovali, spali jsme v tatranskych chatach a stanovych taborech. Ucast: Cestoval jsem s kamaradem Aramisem. -------------------------------------------------------------------